XXX Walne Zgromadzenie „Fides”

Serdecznie zapraszamy na XXX Walne Zgromadzenie Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides”, które odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Radomskiej w Radomiu. Spotkamy się w roku jubileuszu Kościoła przeżywanego pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Jest to również trzydzieste, jubileuszowe walne zgromadzenie naszej Federacji.
Spotkanie będzie zgromadzeniem zwyczajnym bibliotek członkowskich, połączonym z konferencją pod hasłem: Sztuczna inteligencja – nowe możliwości i wyzwania. Tak jak w poprzednim roku zapraszamy serdecznie do udziału w spotkaniu, prezentacji swoich osiągnięć i pomysłów również bibliotekarzy niezrzeszonych w naszej Federacji, zarówno z bibliotek kościelnych, jak i państwowych. Podczas sesji statutowej odbędą się wybory Zarządu i Komisji Rewizyjnej na nową kadencję 2025-2028. Przypominamy, że prawo do głosowania będą mieli tylko aktualni członkowie zwyczajni „Fides” (którzy złożyli deklarację) lub wyznaczeni przez nich na piśmie delegaci.
Program
9 września 2025, wtorek
11.00 - Rejestracja i zakwaterowanie uczestników
13.00 - Obiad
15.00 - Rozpoczęcie Walnego Zgromadzenia w auli WSD
- przywitanie uczestników (ks. dr Marek Adamczyk, rektor WSD w Radomiu, ks. dr Daniel Swend, dyrektor Biblioteki WSD w Radomiu, o. Grzegorz Filipiuk OFMCap, przewodniczący zarządu FBK „Fides”)
- Diecezja radomska, historia i współczesność - ks. dr Szczepan Kowalik, UPJPII
- Przerwa kawowa
16.00 - I Sesja statutowa
- sprawozdania władz Federacji
- „Fides. Rocznik Bibliotek Kościelnych”
- Po sesji zwiedzanie Biblioteki WSD
18.30 - Kolacja
10 września 2025, środa
7.30 - Msza Święta pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka, biskupa Diecezji Radomskiej
9.30 - I sesja konferencyjna – moderator: ks. dr Tomasz Garwoliński
- O sztucznej inteligencji ogólnie - dr Michał Kalisz, Katedra Podstaw Informatyki KUL, Lublin
- Wykorzystanie sztucznej inteligencji w bibliotekach - dr Michał Kalisz, Katedra Podstaw Informatyki KUL, Lublin
- Dyskusja
11.00 - Przerwa
11.30 - II sesja konferencyjna – moderator: ks. dr Piotr Tylec
- Przygotowanie materiałów źródłowych dla potrzeb sztucznej inteligencji - Tomasz Kalota, Biblioteka Uniwersytecka, Wrocław
- Unikatowe (i nie tylko) zbiory bibliotek wydobyte na światło dzienne: wkład bibliotek Federacji Fides w budowę i rozwój projektu NUKAT - Iwona Wiśniewska, Centrum NUKAT, BUW Warszawa
- Dyskusja
- Prezentacje sponsorów: Skanowanie.pl, Ceiba, Rolmot Ciepielów
13.00 - Obiad
13.45 - Kościoły Radomia - zwiedzanie z przewodnikiem
16.30 - Kawa
17.00 - II sesja statutowa – obrady Federacji, wybory zarządu i komisji rewizyjnej
18.30 - Kolacja
11 września 2025, czwartek
7.30 - Msza Święta pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego, biskupa legnickiego, delegata KEP ds. Federacji „Fides”
9.30 - III sesja konferencyjna – moderator: br. Grzegorz Filipiuk OFMCap
- Stare druki w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu - ks. dr Roman Dworacki, AAP w Poznaniu
- Kilka słów o tym, jak sztuczna inteligencja może wspierać cyfrową dostępność dokumentów - Roman Tabisz, Sages, Gdańsk
10.30 - Przerwa
11.00 - IV sesja konferencyjna – moderator: ks. dr Jerzy Witczak
- Pochwała stworzeń, czyli Pieśń słoneczna św. Franciszka z Asyżu jako arcydzieło literatury - Grzegorz Filipiuk OFMCap, Biblioteka Kapucynów, Zakroczym
- Z życia bibliotek kościelnych – dzielenie się własnymi doświadczeniami
- Wolne wnioski i propozycje na przyszłość, zaproszenie na kolejne Walne Zgromadzenie
- Podsumowanie i oficjalne zakończenie Walnego Zgromadzenia - przewodniczący Zarządu
13.00 Obiad
Koszt pobytu: 350,00 zł (dwa noclegi wraz z pełnym wyżywieniem od obiadu dnia pierwszego do obiadu w dniu wyjazdu). Pokoje jedno i dwuosobowe w segmentach: dwa pokoje, wspólne wejście i wspólna łazienka.
Zgłoszenia udziału przez wypełnienie niniejszego formularza najpóźniej do 31.07.2025