Zapowiedź XXVIII Walnego Zgromadzenia

XXVIII Walne Zgromadzenie Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides” odbędzie się w Niepokalanowie, w dniach 4-6 września 2023 roku. Na tegoroczne Walne Zgromadzenie zaprosiła nas Biblioteka Instytutu Maryjno-Kolbiańskiego „Kolbianum” w Niepokalanowie. Po raz pierwszy spotkanie odbędzie się w miejscu naznaczonym szczególną obecnością i pracą św. Maksymiliana Marii Kolbego, patrona naszej Federacji.

Maksymilian pragnął, aby Matkę Bożą poznawano coraz bardziej również poprzez naukę. W 1933 r., płynąc z Japonii do Polski pisał: „Jeśli Niepokalana zechce – założymy Akademię Maryjną, aby w niej studiować, wykładać, publikować na cały świat kim jest Niepokalana. Może z doktoratem z mariologii. Jest to pole jeszcze mało znane, a tak konieczne do życia praktycznego, dla nawracania i uświęcenia dusz”. Po 76 latach marzenie o. Maksymiliana zostało spełnione. W 2009 r. powstał w Niepokalanowie Instytut Maryjno-Kolbiański „Kolbianum”, który w 2010 r. został włączony w struktury Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Istniejąca przy Instytucie Biblioteka ze swoimi cennymi zbiorami, przede wszystkim mariologicznymi, ubogaca nasz Centralny Katalog.

Formuła Walnego Zgromadzenia została w tym roku poszerzona. Dlatego, w imieniu gościnnego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, dyrektora „Kolbianum” i Biblioteki zapraszamy serdecznie członków naszej Federacji oraz wszystkich pracowników bibliotek kościelnych wszelkich jurysdykcji, stopni i funkcji na nasze spotkanie w Niepokalanowie. Szczegóły dotyczące rejestracji i programu zostaną podane po Wielkanocy.